18. 5. 2011

Zimní nepříprava a Občovský duatlon 2011

Na tomdle blogu se toho v poslední době moc novýho neobjevovalo. Ale kdybych měl popsat letošní zimní přípravu byla by to snůška sprostejch nadávek nebo plačtivejch vzlyků, podle toho kdy bych danej příspěvek psal. Od půlky prosince mě trápily opakované angíny, opakovaně léčené antibiotiky a pak je vystřídaly opakované chřipky. Vždycky když už to začínalo vypadat líp a já zkusil s tréninkem opatrně začít, tak sem do toho zase slítnul. Protože nebyl morál korigovat jídlo když sem nesportoval, znamenalo to od podzimu přibrání až na ošklivých 85 kilo.

Snaha pak byla vykurýrovat se aspoň na plánovanou Malorku kam jsem měl začátkem března vyrazit s rodinkou a párkrát si tam vyjet s kamarádama a něco málo naběhat což se pak naštěstí podařilo. Trochu sem se tam nastartoval, kilometráž 700km na kole a necelejch 100km běhu za 14 dní sice není žádnej zázrak ale skloubit role tatínka, manžílka a rádoby sportovce si holt žádá jisté kompromisy. Každopádně Malorka svůj účel splnila a trošinku mě nakopnula. Sice jsem si domů přivezl lehčí virózu a napadaly mě myšlenky jít prověřit, kolik zdatnosti vyžaduje zdolání bariér na Nuselském mostě, ale naštěstí to celkem rychle přešlo a s tréninkem se mohlo začít.

Pořádně jsem pak začal trénovat až v dubnu, zpočátku pořád ještě za mírného smrkání a chrchlání ale pak už to bacily a viry definitivně vzdaly. Za duben jsem odtrénoval na mě úctyhodných 52 hodin, 704km na kole, 122km během, 18km v bazéně a nějaký to veslování a dokonce jsem zlomil bájnou hranici 15 hodin tréninku za týden. Váha zase spadla pod 80 a bylo na čase formu prověřit nějakým závůdkem. Krušnoman jsem zavrhnul rovnou, a když se podíváte na reporty Advida, nebo Rendy, dobře sem udělal, neboť počasí se na závodnících vskutku vyřádilo.

Volba tedy padla na Občovský duatlon, který jsem dříve jel už 2x, tak aspoň budu mít šanci se porovnat s předchozími výkony. Letos se na prvním běhu přidalo jedno kolečko, takže nové distance jsou (běh 7km - kolo 28km - běh 3km), tedy na první závod sezony tak akorát.

(c) zmach @ rajce.net

Propozice závodu: http://brdman.cz/index.php?clanek=58
Mapa: http://brdman.cz/images/mapy/obcovsky-duatlon.gif
Výsledky: http://www.brdman.cz/dokumenty/obcovsky-duatlon-2011.xls

Předpověď byla taková nejasná, furt se to měnilo z přeháněk na déšť a zpátky, ale nakonec bylo celkem hezky. Běh jsem plánoval udržet tempo okolo 4:30/km, měl bych teoreticky mít na víc ale kdybych se cítil až moc v pohodě, mohl jsem prostě postupně přidat. Po výstřelu se všichni hnali dopředu, půlka z nich byli chrti co na to měli a druhou půlku složenou z přepalovačů jsem se jal celý závod postupně lovit...:-) Hned první výběh je celkem do kopce tak jsem sledoval jak mi tepovka letí nahoru, zastavila se někde kolem 170 a pak už se běželo dolu a zas to spadlo. Okruh je celkem krátký, takže po příjezdové asfaltce zpátky a už je tu další okruh. Tepy byly zhruba obdobný, takže tempo bylo asi zvolený dobře. Mírně jsem zpomalil ale nic závratnýho. První 3,5km okruh byl za 15:10 (4:22/162tp) a druhý už sem lehce zpomalil, čas 15:59 (4:34/164tp). Celkem první běh tedy za 31:09 (4:27/163tp), takže spokojenost, plán splněn. Seběhnul jsem asi jen 5 lidí a asi 2 seběhli mě, ale držel jsem si je na dohled a podat si je na kole. V depu jsem tentokrát nezmatkoval jako loni a podařilo se mi dokonce odjet s helmou na hlavě, takže super. Depo bylo za 1:02, takže dobrý ale furt je co zlepšovat.

V tý čelence koukám vypadám jak kre..n, budu ji radši brát ven jen v noci. Je dobrá protože pak neteče pot do očí...

(c) zmach @ rajce.net

Kolo se jede ve dvou asi 14km okruzích, po běhu mi všichni zdatnější utekli tak jsem první okruh kola chtěl napálit a pak se někde když bude příležitost zaháknout. To se ale bohužel nepodařilo, všechny miniskupinky jsem docvaknul až moc rychle, tam bych tahal akorát tak já, tak sem do toho sobecky alespoň při předjíždění ještě víc šlápnul a celý kolo si tak oddupal solo. Protože mi to jelo fajn, a pocitově to bylo taky OK, tak jsem nasazené tempo udržel i do druhého okruhu. Předjížděl jsem docela dost, hned na začátku do kopce za depem asi 10 lidí a pak asi 3 nebo 4 dvojice. Naměřil jsem celkem jen 27,25km, ale nemam to moc dobře zkalibrovaný, tak nevim. Odjel jsem kolo za 48:14 (33,9/155tp). Jednotlivý kola 24:10 (33,8/157) a 24:04 (34,0/153). Je zajimavý že druhý kolo sem jel malinko rychleji na nižších tepech. Buď nějaká haluz a nebo šok z přechodu běh->kolo v prvni casti...:-) S kolem naprostá spokojenost, oproti loňsku výrazný zlepšení (asi o 4 minuty) a to sem loni tak třetinu odjezdil v háku. Druhý depo trochu pomalejší, nějak sem se zamotal do tkaniček při zavazování :-) a trochu víc sem pil, protože na kole sem na pití trochu zapoměl.

tepy včetně rozklusu a výklusu

Druhý běh byla trochu neznámá, po svižnějšim kole a delšim úvodnim běhu sem nevěděl kolik sil zbude, ale bylo to nakonec dobrý. Přechod z kola sice bolel, už sem tomu odvyknul, ale po zdolání úvodního stoupání už jsem natáhnul krok a zas se celkem bez problémů dostal na plánovaný tempo kolem 4:30/km a seběhnul ještě jednoho mlaďase, kterej vypadal že dost přepálil. Předemnou ani za mnou nebylo v závěru živáčka, tak už sem se zas tak moc nevyhecoval a doběhnul do cíle. Čas 15:54 (4:27/163tp) byl dokonce ještě trochu rychlejší než druhé kolo prvního běhu, takže to je fajn. Kdyby to tak bylo na půlironmanu podobný, ale to se ještě uvidí.

V cíli žádnej škleb, bylo to prostě v pohodě...:-)

(c) zmach @ rajce.net

Pořadí celkem je 20/76 (v kategorii 15/34), 1. běh 37/76, kolo 14/76 a 2. běh 26/76.

V cíli jsem se cítil v pohodě, došel si pro klobásku, nealko pivo a pak si uklidil věci a počkal na vyhlášení a dobře že jsem tak učinil, protože jsem pak vyhrál v tombole docela pěkné tričko...:-)

Zhodnocení ze závodu velmi pozitivní, jak organizace která tradičně nikde nevázla, tak svůj výkon, který znamenal lehké zlepšení běhu oproti loňsku (a to i přes prodloužení trati) a hlavně výrazné zlepšení na kole, které by mohlo být ještě lepší kdyby se bývalo podařilo docvaknout nějakou rychlejší skupinku. Bývalo by kdyby, ale není, takže prdlačka...:-) Na to asi holt budu muset líp běhat, protože podle slov těch co dokončili přede mnou se tam uďělala docela velká groupa a dojeli do depa spolu, takže šance tam byla. Kdoví ale jak to bude za rok, to už určitě nebudou žádný výmluvy a já pojedu na Krušnomana, když si budu muset vybírat.

Tak teď si v sobotu ještě střihnu 18km UAC časovku Bělská vteřina, abych testnul jak sem na tom s rychlostí a pak už hurá na Czechmana...

8 komentářů:

 1. Ty to máš s čelenkou ještě dobré. Když si ji vezmu já, tak mi nad ní koukají kouty a vypadám jako exot. :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Kouty mam taky, jen sem ji tady mel narazenou dost vysoko...:)

  OdpovědětVymazat
 3. Chlapi to chce vysoký čelenky. :))
  http://sewy.rajce.idnes.cz/2011_05_05_Stezka_muzu/#IMG_1799.jpg

  OdpovědětVymazat
 4. No Pavle ty bys ale koukam potreboval jeste vyssi...:-))

  OdpovědětVymazat
 5. To jsou ty kvanta testosteronu. ;)) Jindřich by ti to vysvětlil. Nicméně já už bych potřeboval skoro čepici. To mě připomíná, že zase opráším svoji kšiltofku Craft. :))

  OdpovědětVymazat
 6. Majk: Nebo by mohl Šewy běhat oblečen tak jako závodník na fotce vpravo. :-D

  OdpovědětVymazat
 7. Až budu běhat jako závodník vpravo, tak se i tak budu oblíkat. ;) Protože ten by si s náma se všema na běhu vytřel čárku mezi půlkama. :)))

  OdpovědětVymazat