18. 9. 2011

Brdský terénní půlmaraton 2011 - přecejen to ještě trochu běhá

Tento závod původně v plánu nebyl vůbec, měl jsem celý tento víkend Tea na hlídání, a plánoval jsem očumovat na klasik duatlonu v Příbrami. Naskytla se ale příležitost, že by mi prcka po dobu závodu pohlídala sestra, která bydlí v Dobříši a já bych si ho tak se švagrem Adamem mohl odběhnout. Musím přiznat že jsem se vůbec nebránil, a i když se trenér trochu cukal, tak jsme to do plánu zařadili. Za týden je totiž v plánu desítka v Běchovicích, tak tam se ukáže jestli to byla kravina...:-)

V září jsem v tréninku skoro úplně vypustil kolo a plaval taky míň zato přidal na běhu. Sice se to hned projevilo mírnými bolestmi kolen, ale to je holt rychlejší navýšení objemů, tak snad si to brzo sedne. I když je běh stále moje nejslabší disciplína, pokud jde o umístění ve výsledkových tabulkách, tak mi to teď běhá zatím nejlíp po dobu mojí krátké sportovní "kariery". Stále je však co zlepšovat, proto je na tuto zimní přípravu v plánu věnovat se hlavně běhu.

Ale zpět, v Dobříši jsem byl od pátku, takže žádná honička, naopak pěkná pohodička, využiju Adama aby mě odprezentoval, takže jen dáme lehký špagetový obídek a vyrážíme půlhodinku před startem na Vlašku, kde se startuje. Postává tam docela dost lidí, celkem je odregistrováno necelých 130 závodníků a závodnic. Holky startujou o něco dřív, tedy přesněji o rozdíl mezi první závodnicí a prvním závodníkem z loňského ročníku, aby prý byla nějaká motivace holky doběhnout. Takže úderem 14hod nám zmizí holky z dohledu. Ještě se trochu napiju, šoupnu tam carbosnack a zařadím na start. Mám v plánu dostat osobák pod 1:40 což bych podle několika testů v posledních trénincích měl dát. Trať je celkem kopcovitá, jen asi 50m po asfaltu, zbytek lesní a polní cesty, celkové převýšení asi 180m, takže rozhodně žádná placka. Trať byla od loňského ročníku přeměřena a prodloužena, takže tentokrát organizátoři slibují, že to prý již bude opravdu půlmaraton. Počasí je pěkné, semtam mráček, a docela teplo, což moc nemusim. Běží se ale převážně lesem, tak snad to bude OK. Plánuju tedy začít na tempu 4:40/km a pak se uvidí.

(c) Lenka Mirčeva

Po startu se striktně držím plánu a tak se hned propadám startovním polem dozadu, ale už v prvním prudším stoupání se ukáže kdo ví a kdo neví a já se zase pomalu začnu propracovávat dopředu. Jde to dobře, i do kopců není moc problém držet tempo pod 5:00/km, tepy se v nejhorším stoupání dostanou na 165, ale pak se to hned srovná zpátky kolem 155, což je dobré, to bych měl udržet. Nastavená obrátka je vedená skrz les kde ani neni cesta, je to takové zpestření, člověk má na chvíli pocit že je na nějakém orienťáku, pak už se ale běží po převážně mírně klesající trati, tak se snažim držet pravidelné tempo lehce pod 4:30/km, jde to docela dobře, tepy a pocit taky fajn. Přibíhám na konec prvního kola, na občerstvovačce dám trochu vody a běžím dál. Protínám první okruh v čase 31:53, tepy 157 a to je velmi pěkný, otázka je zda to udržím.

(c) Lenka Mirčeva

Zatím se mi běží fajn, tak si věřím. Druhý okruh se mi daří stále držet tempo, jsem jen o vteřinku či dvě na km pomalejší, ale nechám to tak, protože do cíle ještě daleko. Navíc v největším stoupání se tepy už podívají nad hodnotu 170, což je nad anaerobnim prahem, tak to chce trochu opatrnosti. Na rovinkách se to zas ustálí ale únava je už znát. Občas někoho předbíhám a to mě povzbuzuje. Druhé kolo zakončím v čase 32:11, na tepech 165. Furt se cítím ještě celkem dobře ale ty tepy šly dost nahoru. Na občerstvovačce se dost polejvám, je mi pěkný vedro. Naskočila mi už husí kůže, což je první varovný znamení. No zkusim to ještě udržet.

Třetí kolo už přichází krize, ve stoupání se mi stahuje hrdlo, tak musím zpomalit. Tepy pravidelně lítají lehce přes 170 už i na rovinkách, cíl se ale blíží, tak to nějak doklepu. Druhá polovina okruhu je už víceméně s kopce, tak tím se snažím uklidňovat a dupu dál. Ale na rovinkách už sotva držím 4:45/km, tak mě předbíhá jeden borec co se držel nějakou dobu za mnou. Nechávám ho jít, a běžím svoje tempo. Těsně před cílem dobíhám ještě skupinku 3 závodníků. Mám už dost ale oni jsou na tom viditelně ještě o něco hůř, tak je ještě vezmu a řítím se do cíle. Není to žádný extra sprint, ale podaří se mi trochu zrychlit a protínám cílovou pásku. Čas posledního okruhu je 32:43, tepy 168, pocitově mi je na blití a motá se mi hlava, ale je z toho pěkný osobáček na půlmaratonu - 1:36:47 (19/53 v kat.M1) a to na terénní trati, v dost teplém počasí. Mám z toho samozřejmě radost, ale vrhám se ze všeho nejdřív na občerstvovačku, jim, piju, polévám se a chodím sem a tam protože mi není z tepla a únavy dobře. Po asi 10 min. se to uklidní a já se vydám trochu zpět po trati a fandím Adamovi, který také dobíhá v pěkném osobáku.

(c) Lenka Mirčeva

Moc pěkný závod, běžel jsem ho letos poprvé, a přístí rok se sem budu chtít vrátit. Tak za týden Běchovice a pak za měsíc maraton ve Stromovce.

Mapa a profil trati:
http://www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/detail/?d=66528&akey=42112016a3e9e2cd7a8c3b0376376071
Propozice:
http://brdman.cz/?clanek=65
Záznam TF, převýšení a rychlosti:
http://www.movescount.com/moves/move2850018
Výsledky:
http://brdman.cz/dokumenty/vysledky-pul-mar-2011.xls
Fotky:
http://brdman.rajce.idnes.cz/2011_Brdsky_terenni_pulmaraton

9 komentářů:

 1. Zdar, nechci tě nijak otrávit, ale co sem slyšel, je tahle půlka kratší. Jinak dobře, že ses do toho běhu obul. Mimochodem jsem zvědav na Běchovice týden po půlce. Kolik máš plán? IM

  OdpovědětVymazat
 2. Sak to tam pisu, trat byvala kratsi, tak ji organizator po lonske kritice premeril a prodlouzil o takovej technickej usek pres koreny a parezy lesem...:)
  Bechovice tyden po pulce me taky zajimaj, asi to moc nepude ale stary osobak bych trochu posoupnout mohl. Chtel bych zacit na tempu 4:10 a pak se uvidi jestli udrzim...;-)

  OdpovědětVymazat
 3. Budu držet palce. Já ty Běchovice nějak nemusím. :) Běžel jsem je dvakrát a pokaždé tam byly kopce. :-D

  OdpovědětVymazat
 4. aha tak to sem si nevšiml, že to prodloužili :)
  No tak pokud to dáš po 4:10, překonáš můj OR, který
  tam mám asi když byly 100. stejně jako David jsem
  se tam kvůli kopcům znova nevydal :) IM

  OdpovědětVymazat
 5. Sewy: No ja sem jeste zavod s klesajicimi tepy nikdy nebezel. A kdybych bezel, tak mi tu IM vyklada ze sem to flakal, takhle nemuze nic rikat...:-)
  Advid&IM: Mno tak to abych to jeste trochu prehodnotil? Ale posledni moje desitka taky zrovna nebyla rovinka, byl to Sild Kros s case lehce pod 45min. Mel bych mit na to pri soucasne vykonnosti cas o 2-3min zlepsit.

  OdpovědětVymazat
 6. Tak proč se tak při těch půlkách couráš? :D IM

  OdpovědětVymazat
 7. Ty ve a uz je to tady, clovek tam malem vypousti dusi a pak todle... Sak ja vam jeste ukazu...:-))
  A Sewy, koukej si to doma zaridit at se s Tebou taky nekde v pristim roce trochu pohecujeme na trati!

  OdpovědětVymazat
 8. Hecovat se můžem, až mě budeš dávat o kolo. :))

  OdpovědětVymazat